Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Nasıl Yıkanır? - İzmir Spot Depo

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Nasıl Yıkanır
Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Nasıl Yıkanır

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkamak onların temiz ve bir sonraki kullanıma hazır olmasını sağlamanın harika bir yoludur. Ancak bu şekilde yıkamadan önce dikkate almanız gereken bazı şeyler var.

Hangi ayakkabılar makinede yıkanabilir?

Hangi ayakkabıyı makinenizde yıkayacağınıza karar verirken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Öncelikle ayakkabınızda deri, süet, kauçuk ve vinil varsa bunları sünger ve hafif bir sabunla elde yıkamanız daha iyi olur. Bazı deri ayakkabılar makinede yıkanabilir ancak bunların makinede yıkanmaya uygun özel olarak tasarlanmış olması gerekir. Karıştırıcı malzemeye zarar verebileceğinden süet ve süet benzeri ayakkabılar makinede yıkanmamalıdır. Lastik ayakkabılar makinede yıkanabilir, ancak önce üreticinin talimatlarını kontrol etmek en iyisidir. Vinil ayakkabılar makinede yıkanabilir ancak işlem sırasında şekli bozulabilir veya çatlayabilir.

Kanvas, naylon, pamuk ve polyester gibi kumaşlardan yapılmış ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkanması genellikle güvenlidir. Ancak ayakkabının makinede yıkanmaya uygun olduğundan emin olmak için üreticinin talimatlarını veya ayakkabıların üzerindeki bakım etiketini kontrol etmek en iyisidir. Çamaşır deterjanı bu malzemelere güçlü olduğu için zarar vermemelidir.

Ayakkabılarınızın zarar görmesini önlemek için, eğer ayakkabınız hassas bir malzemeden (ipek gibi) yapılmışsa veya boncuk, nakış, payet veya başka süslemeler içeriyorsa, ayakkabınızı bir ayakkabı tamir ve temizleme uzmanına götürün.

Başlamadan önce

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

 • İlk olarak yumuşak bir deterjan kullanmalısınız; çok sert bir deterjan kullanarak ayakkabılarınızı mahvetmek istemezsiniz.
 • İkinci olarak, az miktarda deterjan ekleyin (bir veya iki yemek kaşığı yeterli olacaktır) ve sıcak su yerine ılık su kullanın. Sıcak su, deriyi büzüştürebilir ve spor ayakkabıların elastik bantlarının zamanla kırılgan hale gelmesine neden olabilir; çünkü bu, ayakkabıların normalden daha hızlı kurumasına neden olur; Ayrıca ağartıcıdan da kaçının çünkü ayakkabı ürünleri yapımında kullanılan bazı kumaşların ve malzemelerin rengine zarar verebilir.
 • Son olarak yumuşatıcı eklemeyin! Buradaki amacınız sadece temizlik değil aynı zamanda uzun ömürlülüktür: Ve bu eşyaların mümkün olduğu kadar uzun süre güzel görünmesini istersiniz.

Ayakkabıların Ön Temizliği

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesine atmadan önce bir ön temizlik yapın!

 • Öncelikle yüzeydeki kalıntıları nemli bir bezle temizlemeyi deneyin ve ayakkabınızın tabanındaki kir veya kalıntıları diş fırçası ve ılık sabunlu suyla temizleyin.
 • Ayrıca çıkarılabilirse (bazıları çıkarılamaz) tabanlık ve bağcıkları da çıkarmak istersiniz. Çıkarılabilirlerse elde yıkayın; Aksi takdirde, kuruduktan sonra her şeyi tekrar bir araya getirmeden önce nemli bir bezle iyice silin.
 • Tüm bunlar tamamlandıktan sonra, hiçbir kir kalmayıncaya kadar her bir ayakkabıdaki tüm sabun izlerini ayrı ayrı durulayın.
 • Ayakkabıları yastıklamak için çamaşır makinesine ekstra dolgu ekleyin. Bu amaçla eski havlu, yastık veya battaniyeleri kullanabilirsiniz. Ayakkabınızın tamburun içindeki sert plastik parçalar tarafından etrafa savrularak hasar görmesini önleyecek kadar yumuşak olduğu sürece hangi kumaş türünü seçerseniz seçin.
 • Ayakkabıları file bir elbise çantasına veya yastık kılıfına koyun. Ayakkabılar ne kadar gevşek olmadan ve bu kılıfın içinde hareket etmeden durabilirse, çamaşır makinesi ayakkabıları daha etkili bir şekilde çalkalayıp döndürebilecektir.
 • Spor ayakkabılarını yıkarken soğuk su kullanın, çünkü sıcak su büzülmeye neden olabilir, soğuk su ise kuruduktan sonra esnemelerine izin verir, böylece daha sonra tekrar kullanım sırasında ayakları çok sıkmazlar.

Ekstra ipuçları:

 • Renk akmasını önlemek için açık renkli ayakkabıları koyu renklilerden ayrı yıkamak en iyisidir.
 • Ayakkabılarınıza zarar vermemek için, onları makinede yıkarken hafif, düşük sıkma devrini kullanmak en iyisidir.

Modern çamaşır makineleri bir hijyen bakım uzmanıdır. Buharlı yıkama, spreyli yıkama ve ısıyla sterilizasyon dahil olmak üzere, tümü daha güçlü ve etkili ancak daha sessiz motorlara sahip olan çeşitli ayarlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Kurutma

Ayakkabılarınızı kurutmanın en iyi yolu, onları temiz bezlerle veya kağıt havlularla doldurup güneşe koymaktır. Varsa ayakkabı kurutucusunu da kullanabilirsiniz, ancak ısının ve yuvarlanmanın ayakkabılara zarar verebileceğini veya eğrilebileceğini unutmayın. Küf oluşumunu önlemek için ayakkabılarınızı saklamadan önce tamamen havalandırmanın önemli olduğunu unutmayın.

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?