İkinci El Mobilya Almanın Püf Noktaları Nelerdir? - İzmir Spot Depo

Evinizi yeni baştan dekore etmeyi mi düşünüyorsunuz, yoksa yeni bir eve taşınıyor ve uygun fiyatlı, kaliteli mobilyalar mı arıyorsunuz? İzmir’de hizmet veren firmamız, 5 yaşını doldurmamış ikinci el mobilyalarla size en iyi çözümleri sunuyor. Ancak, ikinci el mobilya alırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Bu önemli noktaları gelin beraber inceleyelim.

A) Malzeme Kalitesi

İkinci el mobilya alırken, mobilyanın hangi malzemeden yapıldığına dikkat edin. Ahşap, metal veya yüksek kaliteli plastik gibi dayanıklı malzemeler tercih edilmelidir. Özellikle mobilyalar ahşaptan üretilmiş ise ahşap seçiminiz mobilyanızın ömrünü ve kullanışlılığını belirleyen ana etmenlerden biridir.
Ahşap mobilya üretiminde farklı türde ahşap malzemeler kullanılır. Her türün kendine özgü özellikleri, avantajları ve dezavantajları vardır. İşte ahşap mobilya üretiminde sıklıkla kullanılan bazı ahşap türleri şunlardır;

Masif Ahşaplar

1) Meşe:

Yüksek dayanıklılık ve estetik görünüme sahiptir. Meşe, ağırlıklı olarak klasik ve lüks mobilyalarda kullanılır.

2) Çam

Daha hafif ve uygun fiyatlıdır. Genellikle country tarzı mobilyalar ve çocuk odası mobilyalarında kullanılır.

3) Ceviz

Renk tonu ve deseni sayesinde oldukça şık mobilyalar üretilir. Yüksek fiyatlı ve dayanıklıdır.

4) Akçaağaç

Sert ve dayanıklıdır. Modern ve minimalist tasarımlarda sıkça kullanılır.

5) Kiraz

Zamanla koyulaşan bir renge sahiptir ve genellikle yemek odası mobilyalarında kullanılır.

Tahtalar ve Paneller

1) Kontrplak

Katman katman yapıştırılmış ahşap levhalardan oluşur. Hafif ve uygun fiyatlıdır.

2) MDF (Orta Yoğunlukta Lif Tahtası)

Ahşap lifleri ve yapıştırıcıların preslenmesi ile oluşturulur. Pürüzsüz yüzeyi sayesinde boyama ve kaplama için uygundur.

3) OSB (Yönlü Yapıştırılmış Tahta)

Büyük ahşap talaşların yapıştırıcı ile birleştirilmesiyle oluşturulur. Genellikle yapı sektöründe kullanılsa da, bazı tasarım mobilyalarda da yer bulur.

4) Lamine Tahta

Doğal ahşap tabakalarının yapıştırılması ile elde edilir. Yüksek dayanıklılığa sahiptir.

Yarı-Masif Ahşaplar

1) Furnir

Masif ahşabın ince dilimler halinde kesilip, daha uygun fiyatlı ahşap veya panel yüzeyine yapıştırılmasıyla elde edilir. Estetik görünüme sahip fakat masife göre daha az dayanıklıdır.

Diğer Ahşap Malzemeler

1) Bambu

Çevre dostu ve hızlı büyüyen bir kaynaktır. Son yıllarda mobilya üretiminde popülerlik kazanmıştır.

2) Palmiye

Özellikle bahçe mobilyaları ve egzotik tasarımlarda kullanılır.

Bu malzemeler, farklı ihtiyacı ve zevkleri olan tüketicilere uygun birçok farklı ahşap mobilya ürünü oluşturmak için kullanılır. Ahşap türünü seçerken, ihtiyacınıza ve estetik zevkinize uygun bir türü tercih etmeye özen gösterin. İlla ki ağır ahşaplar sizin için daha iyidir demek değildir. Malzemenin lojistiğini ağırlık etkileyecektir. Mobilyayı örneğin bir öğrenci evi için arıyorsanız ağır ve kaliteli ahşaplar gereksiz bir masraf olabilir. 3-4 sene sonra kullanmayacağınız bir mobilya için 5-6 kat pahalı fiyat vermek mantıklı olmayacaktır. Ancak sıklıkla yer değiştiren bir kiracı iseniz sökülüp takılmadan dolayı ucuz ahşapların size daha pahalıya mal olacağını da unutmayın.

B) Yapısal Bütünlük

Mobilyanın sallanıp sallanmadığı, çürüyüp çürümediğini kontrol edin. Özellikle çekmeceli veya kapılı mobilyalarda, menteşe ve ray mekanizmalarını deneyin.

C) Yüzey Durumu

Çizik, leke veya yıpranmış alanlar var mı diye göz atın. Eğer varsa, bunların onarılabileceğinden emin olun. Yüzeyde vernik varsa vernikte sararmaların olup olmadığını önemseyin. Sararan vernikler daha da sararmaya meyillidir.

D) Fiyat Karşılaştırması

1) Piyasa Fiyatı

Mobilyanın sıfırını almak yerine ikinci elini alıyorsanız, piyasa fiyatını araştırın. İkinci el fiyatının, piyasa fiyatına göre makul bir indirimle satıldığından emin olun.

2) Pazarlık

İzmir gibi büyük bir şehirde, birçok satıcı pazarlık yapmaya açıktır. Fiyat üzerinde biraz oynama yapılabilir.

E) Boyut ve Ölçüler

Evinizin ölçülerini alın ve mobilyanın evinizde nereye yerleşeceğini planlayın. Mobilyanın boyutları ile evinizin boyutları arasında uyum olmalıdır.

F) Teslimat ve Montaj

1) Teslimat Koşulları

Özellikle büyük mobilyaları taşırken, teslimat ücretinin kim tarafından karşılanacağına dair bir anlaşma yapın.

2) Montaj Servisi

Mobilya demonte bir şekilde geliyorsa, montaj hizmeti olup olmadığını sorun. Eğer yoksa, montajı kendiniz yapabileceğinize emin olun.

G) Garanti ve İade Koşulları

Yasal olarak, ikinci el eşya satışı da belirli bir garanti ve iade hakkı sunabilir. Ancak bu durum satıcıdan satıcıya değişebilir. Satın alma işlemi öncesinde bu koşulları iyice anlayın ve gerektiğinde kullanabileceğiniz bir garanti olup olmadığını kontrol edin.

H) Estetik ve Stil

Son olarak, almayı düşündüğünüz ikinci el mobilyanın, evinizin dekorasyonu ve stili ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Bir mobilya uygun fiyatlı ve kaliteli olsa bile, evinizin genel atmosferi ile uyumlu değilse, sonradan pişman olabilirsiniz.

Evinizi uygun fiyatlarla, kaliteli ve stil sahibi mobilyalarla donatmak istiyorsanız, İzmir’de hizmet veren İzmir Spot Depo spot eşya ve ikinci el eşya alım-satım firmamız sizin için en iyi seçenek olacaktır. Mobilya seçiminde yukarıda belirttiğimiz püf noktalarını göz önünde bulundurarak, hem bütçenize uygun hem de kaliteli ikinci el mobilyalar bulabilirsiniz. İyi alışverişler!

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?