Mobilya Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken Temel Noktalar - İzmir Spot Depo

Mobilya bakımına ilişkin kurallar aslında oldukça basittir. Mobilya akıllıca kullanılırsa ve dikkatli bir şekilde kullanılırsa, rutin bakım açısından çok az ihtiyaç duyulacaktır. Ancak mobilya yüzeylerini ve donanımlarını temizlerken, cilalarken ve yeniden döşeme yaparken bazı iyi niyetli bakıcılar hasara yol açar. Öyle ki mobilya yenileme uzmanlarının yaptıklarının çoğu, yıkıcı bakım uygulamalarına çözüm bulup, yanıt vermektir.

Mobilya Yüzeyleri Nasıl Temizlenmelidir?

Çoğunlukla mobilyaların bakımı, onları temiz ve dikkatli bir şekilde tutmak anlamına gelir. Ahşap mobilyaların genellikle yalnızca cila veya kir birikmesi durumunda temizlenmesi gerekir. Yalnızca cilalanmamış ahşap, boyalı ahşap veya sağlam yüzeyli ahşap temizlenmelidir. Yaldızlı ahşap üzerindeki kaplama genellikle suda çözünür bir boyut veya yapıştırıcı ile uygulanır; dikkatlice tozu alınmalı, temizlenmemeli veya yalnızca bir profesyonel tarafından temizlenmelidir.

Ahşap veya kaplamaları temizlemeden önce ilk ve en önemli adım, yüzeyi değerlendirmek ve yüzeyin veya kaplamanın sağlam olduğundan ve temizleme ve cilalama sırasında gerekli temastan zarar görmeye yatkın olmadığından emin olmaktır. Yüzey dengesizse cilalama gevşek kısımları kırabilir. Hasarlı yüzeyler bir restoratör-konservatör ( mobilya yenileme uzmanına) yönlendirilmelidir.

Yüzeyin sağlamlığı belirlendikten sonra bir sonraki adım kirin ne olduğunu ve yüzeyin ne olduğunu bulmaktır. Bunları tam olarak belirleyemiyorsanız, altındaki yüzeyi etkilemeden kiri neyin çıkardığını öğrenin. Çoğu zaman, nemli bir bezle dikkatli bir şekilde silinerek toz temizlenebilir. Yağlı kir veya mumsu kalıntılar yumuşak bir deterjan ve su solüsyonu veya mineral ispirtolarla temizlenebilir. Ancak temizleme solüsyonunun alttaki yüzeyi etkilemediğinden emin olmak hayati önem taşımaktadır. Başarılı bir şekilde çalışan bir temizleme yöntemi belirlediğinizde bile dikkatli bir şekilde ilerleyin.

Yüzeydeki gevşek toz, yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle yüzeye hafifçe sürülerek temizlenebilir. Toz aşındırıcıdır ve yüzeyi çizebilir, bu nedenle dikkatli olun. Düzensiz alanların tozu temiz, doğal kıllı bir boya veya sanatçı fırçasıyla temizlenebilir. Yine ciddi şekilde bozulmuş bir yüzeyin tozunu almaya çalışmayın. Kumaş lifleri kaplamanın, kaplamanın veya gevşek parçaların parçalarını yakalayıp koparabilir. Pürüzlü kenarlar bile parçalanabilir. Oymacılık, oyma işi ve diğer hassas işlerin tozu, yumuşak kıllı bir fırçayla temizlenebilir; elektrikli süpürge, fırçanın yerinden çıkardığı tozu alacak kadar yakın tutulabilir. Tüy tozlayıcıları kullanmayın, çünkü bunlar gevşek kaplama parçalarını çizebilir ve koparabilir.

İyi durumda olan ancak yoğun toz birikimi olan yüzeyler elektrikli süpürgeyle çok dikkatli bir şekilde temizlenebilir. Mevcut en düşük emiş gücünü ve yuvarlak fırça aparatını kullanın. Süpürgenin metal veya sert plastik parçalarının yüzeylere çarpmasına izin vermeyin; kaplamayı veya ahşabı çizebilirler. Aslında çok fazla hasar, elektrikli süpürgenin parçaların ayaklarına ve tabanlarına çarpmasıyla meydana gelir.

Basitçe vakumla temizlenemeyen kir, seyreltik bir çözelti içinde karıştırılmış temizleyicilerle temizlenebilir, ancak bu yalnızca son katın iyi durumda olması durumunda mümkündür. Öncelikle hangi solventin cilayı çıkarmadan kiri çıkardığını belirleyin. Test edilecek olanlar arasında mineral alkollü içecekler (beyaz ispirto), boya inceltici ve nafta yer alır. İkinci olarak, pamuklu çubuk üzerindeki solüsyonu kullanarak belirsiz bir alanda küçük bir noktayı test edin. Farklı bir kaplama veya malzeme gibi görünen tüm alanlar ayrı ayrı test edilmelidir. Yalnızca çözelti test alanına zarar vermiyorsa parçanın geri kalanını temizlemek için kullanılmalıdır.

Temizlemesi bitmiş ahşap için pamuklu bir bezi solvent veya temizleme solüsyonuyla nemlendirin ve her seferinde küçük bir alanı hafifçe ovalayın. Hasara neden olabileceğinden çok fazla sıvı kullanmaktan kaçının. Daha sonra temizlenen yüzeyi temiz, nemli bir bezle silin ve temizleyici kalıntılarını giderin, ardından kuru, yumuşak bir bez kullanın.

Basit temizliğin ardından, sert macun cilası gibi dayanıklı, sert bir mobilya cilasının uygulanmasıyla daha fazla koruma ve estetik iyileştirme elde edilebilir. Sert balmumu yüzeyi daha kolay tozlanabilir çünkü daha pürüzsüz olacaktır ve cilalanmamış bir yüzeyde olduğu gibi toz buraya gömülmeyecektir. Ağdalamanın nadiren gerçekleşmesi gerekir çünkü balmumunun kendisi kolayca çıkarılmaz ve kimyasal olarak bozunmaz. Çok sık ağda yapmak, birikmiş, bulanık bir yüzeye neden olabilir.

Bu basit yaklaşım, spreyler ve yağlı cilalar gibi popüler “mobilya cilalama” yöntemlerinin yarattığı ve mobilyalarda kümülatif hasara yol açabilecek sorunları ortadan kaldırır. Pek çok cila ve kalıntı, mobilya koruyucuları için can sıkıcı bir sorun olmaya devam ediyor; çünkü bunlar zamanla ve çok sayıda uygulamayla birikerek havadaki kiri yüzeye hapsedip yapıştırabiliyor.

Mobilya Döşemesinin Temizlenmesi

Döşemenin tozlanması elektrikli süpürgeyle yapılabilir. Vakum ucunun takılmasını veya aşınmasını önlemek için yüzeye yumuşak bir elek yerleştirin ve bir fırça aparatı kullanarak yüzeyi dikkatlice vakumlayın.

Döşemedeki lekeler ve diğer hasarlar, daha ileri işlemler için bir döşeme veya tekstil koruyucusuna gönderilmelidir.

Metal Donanım

Mobilya bakıcılarının hiç bitmeyen endişelerinden biri, bir parçanın dış yüzeyine genellikle çivilerle tutturulmuş kulplar, braketler, menteşeler ve rozetler dahil olmak üzere donanıma yöneliktir. Donanımdaki metal, stile, tarihe ve menşe ülkesine bağlı olarak pirinç, gümüş, altın kaplamalı bronz olabilir. Çağdaş donanım ataşmanları bazen onlara parlak bir görünüm veren şeffaf bir lake kaplamaya sahiptir. Antika donanımlar bazen sürekli cilalama ihtiyacını ortadan kaldırmak için restoratörler ve konservatörler tarafından da kaplanır. Şu anda koruma alanında metal donanımın cilalanması mı yoksa cilalanması mı gerektiği konusunda pek çok tartışma var. Orijinal bir vernik olduğuna veya aşındırıcı cilalamanın başka bir orijinal yüzey işlemini ortadan kaldıracağına dair kanıt bulunmadığından da bir seçenek yoktur.

Mobilya donanımı, kullanım ve atmosfere maruz kalma nedeniyle kirlenebilir ve kararabilir. Bu gibi durumlarda cilalamak haklı görülebilir. Ancak bu adım bile bazen yetersiz bilgilendirilmiş bir adımdır. Hasarın yaygın bir örneği, pirinç olması gereken donanımın parlatılmasıyla, gerçekten yaldızlı bronzun kirli olmasıyla oluşur. Parlatma, altını kaldırarak güzel bir heykelsi öğenin yüzeyine zarar verir.

Parlatmayı tercih ederseniz, her vidanın ve somunun tam yerini not ederek donanımı parçadan çıkarın. Donanımın parça üzerindeyken parlatılması çevredeki kaplamaya zarar verir ve ayrıca cilaların donanımın altına akmasına izin vererek hem metal donanıma hem de kaplamaya daha fazla zarar verebilir.

Donanımı, kir ve yağ kalıntılarını gidermek için 50/50 aseton ve alkol karışımıyla dikkatlice temizleyin ve parçayı yumuşak kıllı bir fırçayla ovalayın. Kuruduktan sonra yüzey, alkol veya mineral ispirto bulamacı içinde kalsiyum karbonat veya kuyumcu mikro cilası gibi çok ince bir aşındırıcıyla yüklenmiş ince, tüy bırakmayan keçe bloklu bir bezle cilalanabilir. Ticari cilalar, sıklıkla metali aşındıran sert temizleyiciler içerdikleri için donanımın bozulmasına katkıda bulunabilir.

Donanım mobilyadan güvenli bir şekilde çıkarılamıyorsa, aşağıdaki önlemlere titizlikle uyulması koşuluyla cilalanabilir ve nesnenin üzerine kaplanabilir. Öncelikle ahşabın ve verniğin yüzeyinin tamamen korunması gerekir. Ofis malzemesi mağazalarında bulunanlar gibi asetat levhalar, üst üste binen bir bariyer oluşturmak için her iki taraftan çentiklenebilir ve donanımın altına kaydırılabilir. Bu önlem olmadan, donanımı cilalama girişimleri büyük olasılıkla felaketle sonuçlanacaktır.

Bu donanıma aseton ve alkol karışımı batırılamayacağından temizleme çubuklarının solüsyona batırılması ve ardından çubukla metal yüzeyin ovulması yoluyla temizlik yapılmalıdır. Parlatmanın da daha dikkatli, belki daha küçük ölçekte yapılması gerekir.

Parlattıktan sonra tüm kalıntıları temizleyin. Mobilyadan çıkarılan hırdavatın yüzeyi, hırdavat parçanın üzerine yerleştirilmeden önce kolaylıkla şeffaf bir reçine ile kaplanabilir. Donanımın çıkarılamadığı durumlarda herhangi bir kaplama uygulanırken donanıma yönelik koruyucu cilanın mobilya parçasına bulaşmadığından emin olmak için özel dikkat gösterilmelidir.

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?