Mobilya Nasıl Taşınır? - İzmir Spot Depo

Mobilyaları akıllıca kullanmanın yanı sıra, dikkatli bir şekilde kullanmak da önemlidir. Mobilyaların güvenli bir şekilde taşınması ve taşınması, bir parçanın nasıl inşa edildiğine dair temel bir anlayışla başlar. İkinci adım ise dikkatli planlama yapmaktır.

Mobilya Taşırken Nereden Başlamalısınız?

Bir mobilya parçasını yerinden almadan önce nasıl bir araya getirildiğini ve herhangi bir parçasının çıkarılabilir veya sökülebilir olup olmadığını belirleyin. Mobilyanın en güçlü olduğu yeri (genellikle büyük bir yatay eleman boyunca) bildiğinizden emin olun ve onu bu noktalardan taşımaya çalışın.

Daha sonra mobilyaların taşınacağı odayı ve güzergahı inceleyin. Her şeyin nerede olduğunu bildiğinizden emin olmak için etrafınıza bakın. Potansiyel sorunu tanımlayın. Örneğin alçakta asılı duran veya duvardan dışarı uzanan aydınlatma armatürleri hasar görebilir veya hasara neden olabilir. Cam masa tablaları da çarpma durumunda kolayca zarar görebilir. Gerekirse kırılabilir veya engelleyici eşyaları hareket ettirerek veya kaldırarak yolu açın. Taşınacak mobilyayı yumuşak bir dolguyla koruyun veya bir battaniyeye sarın. Çarpmaya ve oyulmaya karşı ekstra sigorta sağlayacak olan dolgu, özellikle bir ürün depoya kaldırılacaksa önemlidir.

Bir öğeyi taşımadan önce, tam olarak nereye gideceğini bildiğinizden emin olun. Yeni yerdeki sıcaklığı ve bağıl nemi, mobilyaların şu anda bulunduğu yerle aynı olacak şekilde ayarlamayı önceden planlayın. Sıcaklık ve nemdeki aşırı değişiklikler, derzlerin ve kaplamaların çatlamasına neden olabilir.

Mobilya taşırken asla acele etmeyin. El arabasına, kapı aralıklarına ve diğer mobilyalara çarpma sonucu oluşan çizikler, ezikler ve oyuklar her zaman daha hızlı ortaya çıkar. Her öğeye ayrı ayrı, acele etmeden ve yeterli insan gücüyle yaklaşılmalıdır.

Her iki elinizle parçayı sıkı bir şekilde tuttuğunuzdan emin olun. Pamuklu eldiven giymeyin. Mobilyanın taşınması sırasında ellerin kaymaması önemlidir.

Mobilyaları zeminde kaydırmayın veya sürüklemeyin. Titreşim eklemleri gevşetebilir veya kırabilir, ayakları kırabilir, bacakları kırabilir, vb. Sürüklemenin halıya veya zemindeki kaplamaya ne yaptığından bahsetmek bile istemiyoruz. Mümkün olduğunda ağır parçaları taşımak için arabalar veya tekerlekli arabalar kullanın. Bu seçenekler çok mümkün değil ise kaldırabilcek bir eşya ise eşyayı bir battaniye üzerine alarak zeminde hareket ettirmeye çalışabilirsiniz.

Değerli mobilyaların taşınması özel bir tutum gerektirir. Genel olarak hareket daha yavaş bir hızda gerçekleştirilmelidir.

Unutmayın: Eğer kırmazsanız, düzeltilmesine de gerek yoktur! Tıpkı jimnastikçilerin yanlış adım attıklarında onları yakalamak için “gözcülerle” çalıştığı gibi, duvarlara veya diğer mobilya parçalarına çarpmamaları için hareket edenlere rehberlik edecek yardımcıları da hazır bulundurun

Sorunu önceden tahmin edin; her adımı düşünün; önceden planlamak; ve her şeyi özenle yapın

Güzergahın açık olduğundan ve mobilyaların ve nakliyecilerin güvenli geçişini engelleyebilecek dar kapılar veya asılı avizeler gibi engellerin bulunmadığından emin olun.

Oturma Grubu Mobilyaları

Bir sandalyeyi kaldırırken, sandalyenin en güçlü kısmının sandalye arkalığı değil, koltuk çerçevesi olduğunu unutmayın. Sık sık arkadan, özellikle de tepe bölgesinden eşyayı kaldırmak, sonuçta kırılmaya neden olacaktır. Küçük sandalyeler için, bir eliniz bir tarafta öne, diğeri arkaya yakın olacak şekilde yan koltuk raylarından kaldırın.

Büyük bir sandalyeyi veya kanepeyi kaldırırken prensipler aynıdır. Yan çerçevenin altından tutun ve sırtınızla değil bacaklarınızla kaldırdığınızdan emin olun. Döşemeli sandalye veya kanepelerde, döşemeye dokunmamak için ellerinizi çerçevenin altına yerleştirin. Döşemeye dokunulması gerekiyorsa pamuklu eldiven kullanın. Kaydırmalı koltuklarda, taşıma sırasında kirlenmesini veya düşmesini önlemek için kayar koltuğu çıkararak ayrı ayrı sarın ve hareket ettirin.

Bir Masa Nasıl Taşınır?

Bir masanın en güçlü kısmı genellikle tabla ile ayaklarının birleştirği önlüktür. Mümkün olduğunda masayı önlükten dikkatlice kaldırın, asla üst kısmından veya bacaklarından kaldırmayın. Önlük yerine üst kısmın kaldırılması, üst kısmı çerçeveye tutan tutkal bloklarının kırılmasına veya üst kısmı tutan vidaların sökülmesine neden olabilir. Bacakları, özellikle de uzun, desteksiz bacaklara sahip masaları tutmak, bacakta ve onu aprona bağlayan eklemde gereksiz strese neden olacaktır. Mümkün olduğunda, hareket sırasında ufalanmayı veya kırılmayı önlemek için hareket ettirmeden önce masanın bacaklarının etrafına dolgu sarın.

Açılır-yapraklı bir masayı hareket ettiriyorsanız, öncelikle hangi destek elemanlarının hareket ettiğini belirleyin. Masa kanadı bir braket veya hareketli ayakla mı destekleniyor? Yaprakları aşağı katlayın ve dolgu ve kravat bandıyla sabitleyin. Destek bir sallanan bacak veya kapı ayağı tarafından sağlanıyorsa, onu da yerine bağlayın. Açılır kapanır masayı almak için tek güvenli yer uç önlüklerin altıdır. Bacaklardan, özellikle de sallanan bacaklardan tutmak onlara zarar verme olasılığını artıracaktır ve masayı yan yapraklardan tutmak genellikle yaprakların düşmesine izin veren uzun kural ekleminin kırılmasıyla sonuçlanacaktır.

Kasası Olan Mobilyalar Nasıl Taşınır?

Kasa parçaları, özellikle de büyük olanlar, masa ve sandalyelerden çok farklı görünse de aynı kurallar geçerlidir. Asla büyük bir parçayı tek başınıza hareket ettirmeye çalışmayın. Bir vaka parçası en az iki kişi gerektirir. Bir kutu parçası dikkatli bir şekilde taşınarak, bir masa veya sandalye gibi alt kısmından tutularak hareket ettirilebilse de, parçayı bir taşıyıcı üzerinde hareket ettirmek daha iyidir. Taşıyıcı, hareketi hem taşıyıcılar hem de nesne için daha güvenli hale getirir ve bu, büyük nesneler için daha da geçerlidir.

İlk önce parçayı inceleyin. Nasıl bir araya getirildi? Peki nasıl ayrılabilir? Parçayı mümkün olduğu kadar ayırın. Yani bir dolabın üst kısmını tabanından çıkarın; Varsa kornişi veya alınlığı çıkarın.

Karkas yeterince sağlamsa yükü hafifletmek ve taşımayı kolaylaştırmak için çekmecelerden birini çıkarın.

Çekmeceleri varış noktasına kadar ayrı ayrı taşıyın. Ancak karkas zayıfsa ve bir yandan diğer yana kayıyorsa, stabiliteyi sağlamak ve bağlantı yerlerinin daha fazla zarar görmesini önlemek için çekmeceleri yerinde bırakın. Ayrı bölümlere ayrılmayan uzun parçaların, devrilmelerini önlemek için bir arabanın üzerine yanları üzerine yerleştirilmesi gerekir.

Parçanın kolları varsa, bunları dolguyla sarın. Dolgu, herhangi bir şeye çarpmanız durumunda kulpları, mobilya yüzeyini (kulplarda sallanan balyalar veya düşmeler varsa), taşıyıcıları ve çevreyi korur.

Asla şifonyer veya kitaplık gibi ağır bir parçayı üstteki kornişten tutmayın. Üst kısmın tabana bağlantısı gevşetilebilir ve parçanın geri kalanından ayrılabilir.

Parçayı sırtınızı değil bacaklarınızı kullanarak düz bir şekilde yukarı kaldırın. Eğilmesine izin vermeyin ve donanımından ya da diğer çıkıntılarından tutmayın.

Büyük Saatler gibi Mekanizmalı Eşyalar Nasıl Taşınmalı?

Büyük ve karmaşık nesneler nedeniyle taşınma projesi giderek zorlaşıyor. Çok parçaya ayrılan veya hantal olan nesneler ekstra özen ve hazırlık gerektirir. Büyükbaba ve büyükanne saatleri çok sayıda parçadan dolayı hareket ettirmek çok zordur.

Başka bir şey yapmadan önce daima sarkaç ve ağırlıkları saatin içinden çıkarın. Bu parçalar ağırdır ve kasanın yan tarafına çarpılırsa saat kasasına zarar verir. Ayrıca mekanizmanın kendisine de zarar verebilirler. Sarkaç ve ağırlıkları çıkarırken metal parçaların ciltle temasından dolayı aşınmasını önlemek için pamuklu eldiven giyin.

Kaputu saatin üst kısmından çıkarın (genellikle ileri doğru kayarlar) ve toplayıp ayrı ayrı taşımak için yere koyun. Saati hareket ettirmeden önce kasanın kapısının kilitli olduğundan veya güvenli bir şekilde kapatıldığından emin olun. Kasanın karkasını taşımak ve paketlemek için eldiven yerine çıplak el kullanın. Birkaç metrelik kısa hareketler gibi kısa hareketler için, pervazın kasaya sıkıca tutturulması şartıyla, dar kasayı belin üst kısmındaki pervazın alt kısmından veya kasanın orta kısmından tutarak kaldırmak mümkündür. davanın kendisi. Daha uzun hareketler için veya kalıplama sağlam değilse saat kasası tabut gibi düz bir şekilde taşınmalıdır.

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?