Ofis Koltuğu Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir? - İzmir Spot Depo

Ofis Koltuğu Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir
Ofis Koltuğu Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir

Bir ofis koltuğu, ofis odalarından yönetici odasına, konferans salonlarından kafeteryaya kadar ofisin her yerinde ortak bir manzaradır. Konumu ne olursa olsun, bir ofis koltuğu tek bir amaca hizmet eder; rahat ve sağlıklı bir şekilde oturmanıza izin vermek.

Bir Ofis Koltuğunun Anatomisi

Pek çok kişinin düşündüğünün aksine ofis koltuğu bir mobilya parçasından çok daha fazlasıdır. Her ofis koltuğu büyük bir düşünce ve bilimle tasarlanmıştır. Bunun nedeni, bir ofis koltuğunun sağlığınızı ve vücudunuzu etkileyebilmesidir.

Ofis koltukları konfor ve güvenliği sağlamak için ergonomi ilkelerini bünyesinde barındırır. Aşağıda bir ofis koltuğunda aranacak bazı temel özellikler verilmiştir.

  1. Sandalye Yüksekliği

Ofis koltuğunun yüksekliği kolayca ayarlanabilmelidir. Bu genellikle, sandalyenin yerden 40 ila 60 cm arasında ayarlanmasına olanak tanıyan pnömatik bir ayarlama koluyla elde edilir.

Bu ayarlanabilirlik, kullanıcının masasına veya masasına uygun bir yükseklikte oturmasını sağladığı için çok önemlidir. Kullanıcının eğilmesini veya zorlanmasını önlemek için sandalye çok yüksek veya çok alçak olmamalıdır.

Dizlerinizin kalçalarınızdan daha aşağıda konumlandırılması, omurganın doğal “çift C” eğrisini teşvik etmesi ve vücudunuza dik destek sağlaması önemlidir.

  1. Sandalye Genişliği ve Derinliği

Bir ofis koltuğu, her boyuttaki kullanıcıya uyum sağlayacak kadar geniş olmalı, genellikle genişliği 40 ila 65 cm arasında olmalıdır. Koltuğun önünden sırtlığa kadar ölçülen derinlik, dizleriniz ile sandalyenin oturağı arasında 5 cm ila 10 cm’lik bir boşluk bırakarak rahatça arkanıza yaslanmanıza olanak sağlamalıdır.

  1. Kolçaklar

Ayarlanabilir kolçaklar dirsekleriniz, kollarınız ve omuzlarınız için rahat destek sağlar.

  1. Sırtlık

Bir ofis koltuğunun sırt dayanağının genişliği 25 cm ila 40 cm arasında olmalıdır. Sandalyenin diğer parçaları gibi sırt dayanağı da ileri veya geri hareket edebilecek şekilde ayarlanabilir olmalıdır.

  1. Döndürme

Bir ofis ortamı genellikle bir bilgisayardan diğerine veya bir dosya dolabına gitmek gibi hareket etmeyi gerektirir. Bu nedenle ofis koltuğunun, çalışma alanınızda özgürce hareket edebilmeniz için dönebilen bir tabana sahip olması gerekir.

Ofis Koltuğu Nasıl Alınır?

Bir ofis koltuğu satın alırken, insanların farklı şekil ve boyutlarda olabileceğini bilmek çok önemlidir. Bir satın alma işlemi yapmadan önce sandalyenin nasıl kullanılacağını düşünün, çünkü bu gerçek konforu sağlamanın anahtarıdır. Çoğu ofis koltuğu, eğim açılarını, gerginlik sızdırmazlığını ve diğer kontrolleri ayarlamak için çeşitli mekanizmalar sunar.

Ağır Kullanım Sandalyeleri

Bu sandalyeler uzun süre masa başında vakit geçirenlere çok yakışıyor. Yorgunluğu azaltmak için devirme mekanizmalı sandalyeler ve koltuğun alt kısmında bir cihaz arayın. Bu özellik sandalyenin sizinle birlikte hareket etmesini sağlayarak sürekli sırt desteği sağlar. Uzun süreli oturma sırasında sırt sağlığının korunması için gereklidir.

Orta Kullanımlı Sandalyeler

Yönetici yardımcısı gibi roller veya sık hareket gerektiren işler için ideal olan bu sandalyelerin dizden eğilme mekanizmasına sahip olması gerekiyor. Bu özellik, ayaklarınızı yerde tutarak geriye yaslanmanızı sağlar ve uzanırken ayaklarınızı kaldırmanın neden olacağı rahatsızlıkları önler. Bu sandalyeler genellikle tarzı işlevsellikle harmanlıyor.

Yönetici Ofis Koltukları

Tipik olarak orta düzeyde kullanımlı sandalyelerle aynı mekanik özellikleri sunan yönetici koltukları genellikle daha büyük ve daha şıktır. Telefonda veya bilgisayarda çok fazla zaman harcayan yöneticilere hitap ederek konfor, stil ve statüyü vurgularlar.

Güvenlik personeli gibi masa başında uzun süre vakit geçiren kişiler için, optimum konfor açısından yoğun kullanımlı bir sandalye tavsiye edilir. İşiniz etrafta dolaşmayı gerektiriyorsa, masaya döndüğünüzde rahatlık sağlayacak orta düzeyde kullanımlı bir sandalye daha uygun olabilir.

Ofis Koltuğu Seçimine İlişkin Genel Kurallar:

  1. Ayaklarınızın yere rahatça bastığından, uyluklarınızın tamamen desteklendiğinden ve yere dik olduğundan emin olun.
  2. Sandalye sırtınızı rahatça desteklemelidir. Üst bacaklarınızla gövde arasındaki açı 90 ila 105 derece arasında olmalıdır.
  3. Uzanmak zahmetsiz olmalı ama çok da gevşek olmamalıdır.
  4. Sandalye, farklı oturma pozisyonlarına uyum sağlamalı ve sık sık duruş değişikliğine izin vermelidir.

Yönetici Ofis Koltuğu Seçimi Nasıl Yapılır?

Yönetici ofis koltuğu genellikle üst düzey yöneticiler tarafından yaygın olarak kullanılan ve üst düzey yönetimin bekleme odalarında bulunan ofis koltuklarının zirvesi olarak kabul edilir. Bir yönetici ofis koltuğunun, oturması rahatken profesyonel bir imaj yansıtması çok önemlidir.

Tipik olarak bu sandalyeler deri ve kaliteli ahşaptan üretilir ve uzun süre oturmanın getirdiği rahatsızlığı azaltmak için ergonomik açıdan doğru bir tasarıma sahiptir. Ayarlanabilir mekanizmaları sayesinde çeşitli vücut tiplerine ve ofis ortamlarına uyacak şekilde ince ayar yapılabilir.

Yönetici koltukları standart ofis koltuklarına göre genellikle daha pahalıdır. Alışılagelmiş plastik çerçeve ve kumaş yastıktan değil, daha ince malzemelerden yapılmıştır. Pek çok perakendeci yönetici ofisi mobilyaları ve sandalyeleri konusunda uzmanlaşarak sandalyeniz için kişiselleştirme seçenekleri sunar.

Yönetici ofis koltukları maksimum konfor sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Standart modellerde bile dolgulu koltuklar, pnömatik koltuk yükseklik ayarı, ayarlanabilir eğim gerginliği, ayarlanabilir kolçaklar, bel desteği ve çift tekerlekli tekerlekler bulunur. Birçoğu ayrıca uzatılmış bir garantiyle birlikte gelir.

Bu sandalyeler, büyük ve uzun boylu bireylere yönelik seçenekler de dahil olmak üzere tüm vücut tiplerine hitap etmektedir. Yönetici ofis koltukları, geniş sırt dolgusu sunan konforlarıyla bilinir. Profesyonellik, kalite ve konfor arasında mükemmel bir denge kurarlar.

Uygun Fiyatlı Ofis Koltuklarını Nereden Bulabilirsiniz?

Yeni bir ofise başlarken veya mevcut ofisinizi yenilerken, muhtemelen çalışanlarınız ve kendiniz için çok sayıda ofis koltuğuna ihtiyaç duyacaksınız. Üst düzey yönetici koltukları üst düzey yöneticiler için ideal olsa da, özellikle tüm çalışanlarınız için satın alırken bütçenize uymayabilir.

Maliyetleri en aza indirmeye çalışmak, mutlaka yüzlerce yönetici ofis koltuğu satın alabileceğiniz anlamına gelmez. Bu tür senaryolarda ideal çözüm indirimli ofis koltuklarını tercih etmektir.

Ucuz veya uygun fiyatlı ofis koltukları, ofis koltuklarınızın kalitesinden ödün vermeden toplu olarak satın almanıza olanak sağlar. Harika bir fiyata sunulan bu sandalyeler aynı zamanda çalışanlarınız için yeterli sırt desteği sağlar.

Özellikle büyük miktarlarda indirimli sandalyelerde önemli indirimler sunan satıcı bulabilirsiniz. Fakat özellikle spot eşya satan mağazalardan en iyi fırsatları bulmak için alışveriş yapmak akıllıca olacaktır.

Spot eşya mağazalar rakipsiz bir fiyata kalite ve konfor sundukları için sürekli olarak indirimli sandalye arayışındadırlar.

Ancak ucuz ofis koltukları ararken, sandalyelerin indirimli fiyatlarda bile kaliteli olmasını sağlamak çok önemlidir. Ucuz bir ofis koltuğu kisvesi altında, düşük kaliteli malzemelere ve kötü tasarıma sahip, ucuza yapılmış bir sandalye satın almadığınızdan emin olmak önemlidir.

İzmir Spot Depo geniş ürün yelpazesi ve geniş depolama imkanlarımız ile spot eşyada İzmir’de rakipsiz fiyatlar ile hizmet vermektedir. Hem ofis koltukları hem tüm ofis mobilyası arayışlarınızda İzmir’deki güvenilir iş ortağınız olacağız.

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?