Ahşap Mobilya mı? Çelik Mobilya mı? Hangisini Seçmeliyim? - İzmir Spot Depo

Ahşap Mobilya mı? Çelik Mobilya mı? Hangisini Seçmeliyim?

Mobilya ev dekorasyonunun ayrılmaz bir unsurudur. Bir evdeki odaları yaşanabilir/kullanılabilir kılan mobilyalardır. Odanın kullanımına göre mobilyaların miktarı değişmektedir. İlk çağlarda mobilyaların boyutlarına çok önem veriliyordu. Örneğin krala toplum içindeki statüsünü açıkça belirten bir “taht” verildi. O zamandan beri mobilya tasarımı başlı başına bir meslek haline gelerek mobilya bir moda trendi haline geldi.

Mobilyalar öncelikle ahşap ve çelik olmak üzere iki ana gövde çerçevesinden gelir. Ahşap mobilyalar daha sonra gerekli mobilya türüne bağlı olarak birçok ahşap türüne ayrılır. örneğin tik ağacı, sedir ağacı, kamıştan mobilyalar vb… Çelik mobilyaların aynı zamanda paslanmaz çelik, ferforje mobilya vb. çeşitleri de bulunmaktadır.

İki mobilya türü arasındaki en temel fark, bunların üretim yöntemidir. Bu iki tür mobilya gövde malzemesinin bazı temel artılarına ve eksilerine bir göz atalım.

1) Ahşap Mobilya

Ahşap mobilya, mobilya için en yaygın kullanılan ve tercih edilen malzeme türüdür. Bunun temel nedeni kullanım kolaylığıdır. Ahşap (çeliğe kıyasla) yumuşak bir malzeme olduğundan, ahşapla mobilya üretimi, para açısından daha az ilk yatırım gerektirir.

Mobilya işlerini yürütmek için gereken marangozluk becerileri de kolayca öğrenilebildiğinden popüler bir mobilya türüdür. Kullanıcı açısından ahşap mobilyalar oldukça estetik görünmektedir ve yumuşak doğası nedeniyle ahşap yüzeylerde kolaylıkla dekorasyon yapılabilmektedir.

2) Çelik Mobilya

Çelik mobilyalar, metalurji alanında teknolojideki gelişmelerin ardından büyük bir popülerlik kazanmıştır. Çelik mobilya imalatı özel alet ve beceriler gerektirir. Çelik mobilyaların en büyük avantajı sağlamlığı ve ömrüdür.

Çelik mobilyaları “çağdaş mobilyalar” kategorisine koymak mümkündür. Esnek üretim süreci sayesinde her boyut ve şekildeki mobilyalar günümüzde kolaylıkla tasarlanıp üretilebilmektedir. Ahşap mobilyaların şekiller açısından bazı sınırlamaları vardır.

Ancak asıl sorumuz cevapsız kalıyor! Hangisini seçmelisiniz, ahşap mı yoksa çelik mobilya mı?

Elbette bu sorunun net bir cevabı yok. Ahşap bir temayı veya komple çelik temalı bir tasarımı veya her ikisinin bir kombinasyonunu tercih edebilirsiniz. Ama farklı bir bakış açısı var, o da görsel kalite.

Hem ahşap hem de çelik mobilyaların zihnimizde kendi görsel etkileri vardır. Bu görsel etki, mobilya parçasının son kaplamasına bağlı olarak farklılık gösterecektir. Yani sadece mobilya parçasının kullanımı değil, estetik özellikleri de çok önemli.

“Tamamen çelik” mobilya temasını tercih ederseniz, iç mekanınız modern ve çağdaş tarzlarda görünebilir ve bu bazen kabul edilemeyebilir. Öte yandan “tamamen ahşap” mobilya teması mekanınıza country tarzı bir görünüm kazandırabilir.

Mobilya parçaları bir odaya girildiğinde ilk göze çarpan şeyler olduğundan bunların seçimi mekanın görsel kalitesini büyük ölçüde etkiler.

Burada dikkate alınması gereken bir nokta daha var. Mobilya düzenini daha sık değiştirmeyi seven biriyseniz çelik mobilyaları tercih edin. Elbette bu dünyanın nihai kuralı değil. Bunu söylüyorum çünkü çelik mobilyaların bir yerden bir yere taşınması kolaydır.

Bu nedenle, seçtiğiniz mobilya türü ne olursa olsun, iç mekanların güzelliğinden sadece kullanışlılığın değil görsel faktörlerin de eşit derecede sorumlu olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

İzmir’de hem ahşap hem de çelik mobilya arayanlar için İzmir Spot Depo, kusursuz bir seçenek sunmaktadır. Mağazalarımız, sıfır ve 5 yaşını aşmamış ikinci el mobilyaları kapsayan geniş bir ürün yelpazesiyle her türlü ihtiyaca ve zevke hitap ediyor. İzmir Spot Depo, müşterilere çok uygun fiyatlarla kaliteli ürünler sunarak, alışveriş deneyimini hem ekonomik hem de memnuniyet verici hale getiriyor. Ahşap mobilyalardan modern çelik mobilyalara kadar çeşitli seçenekler sunan mağazalarımız, İzmir’de mobilya arayışında olanların ilk duraklarından biri olmayı başarıyor. Hem bütçe dostu hem de kaliteyi arayan alışverişçiler için İzmir Spot Depo, ideal bir tercih noktası haline gelmiştir.

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?