Küçük Yatak Odaları İçin Mobilya Elemanları Nelerdir? - İzmir Spot Depo

Küçük Yatak Odaları İçin Mobilya Elemanlarının Nelerdir?

Herhangi bir yatak odasına girdiğimizde ilk dikkatimizi çeken şey mobilyalardır. Tüm insanlar her zaman iç mekanları ve “yükseklikte” yürütülen tüm dekorasyon fikirlerini görür. Bu, her zaman mobilyanın yüzünü gördüğümüz anlamına gelir.

Yatak odasındaki büyük veya küçük her nesnenin insan bedeninin boyutlarıyla doğrudan ilişkisi vardır. Vücudumuzla olan bu ilişki yatak odasındaki konfor seviyesini belirler. Çift kişilik yatak büyükse boş alanın hacmini azaltarak doğal olarak daha fazla zemin alanı kaplayacaktır. Bu nedenle konfor seviyelerini korumak için her mobilya parçasının oranları hayati öneme sahiptir.

Yatak odası mobilya üniteleri ile ilgili bazı önemli faktörleri inceleyelim.

1) Çift Kişilik Yatak

Bu mobilya parçası maksimum miktarda yer kaplar. Tipik bir çift kişilik yatağın yüksekliği yaklaşık 1800mmX1800mmX450mm’dir. Elbette bu konforlu büyüklükte bir yataktır ancak iç mekandaki gereksinimlere bağlı olarak değişebilir.

Çift kişilik yataklar çelik/ferforje/ahşap çerçevelidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yapısal çerçevenin %80’inin ketenle kaplanmış olmasıdır. Yatak, çarşaf, yastıklar kullanıcıların yükünü taşıyan kısmın çoğunu kaplıyor. Bu nedenle çift kişilik yatağın gerçek güzelliği kullanılan nevresimlerde yatmaktadır. Keten bir dereceye kadar çift kişilik yatağın şeklini tanımlar.

Nevresimlerde kullanılan desen ve süslemeler aynı zamanda yatak odasının genel tasarım temasına da katkıda bulunuyor. Çift kişilik yatağın başlığı (yatağa yattığımızda çift kişilik yatağın başın arkasında duran kısmı) öne çıkan bir özelliktir ve yarım daire şekilleri kullanılarak etkili bir şekilde kullanılabilir.

Yatak başlığının yaratıcı kullanımlarından biri de bulanık cam sağlayarak içine yapay aydınlatma ekleyebiliyoruz ve dolaylı aydınlatma etkisi yaratabiliyoruz. Eğer usta yatakta dinlenerek kitap veya dergi okumak isterse bu faydalıdır.

Çoğu zaman yatağın altındaki alanın çarşaf depolamak için kullanıldığını görüyoruz. Bu, yanlardan dışarı doğru kayan çekmeceler şeklinde yapılır.

Ustanın yattığı platformu desteklemenin bir yaratıcı yolunu daha gördüm. Yatağın destekleyici yapısına açılı bir eğim vererek küçük bir yatak odasında değerli dolaşım alanından tasarruf edebiliriz.

2) Dolap

Gardırop, yatak odasındaki tüm iç tasarım teması üzerinde önemli bir etki yaratan başka bir unsurdur. Her zaman yüksekte bir gardırop görüyoruz. Tipik bir gardırop çoğu zaman 2100 mm yüksekliğindedir. Gardırobun uzunluğu ve derinliği bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor ancak

Tek bir kişinin gardırobu için genellikle yaklaşık 1200 mm uzunluğunda ve 600 mm derinliğindedir.

Gardırobun iç bölmeleri, giydiğimiz kıyafetlerin farklı stilleri ve boyutları dikkate alınarak bölünmüştür. Bir gardırobun iç tasarımı aynı zamanda bölgesel etkilere de bağlıdır. Örneğin Japonya’da kadınlar tipik bir elbise giyiyor ya da Hindistan’da kadınların çoğu “Saree” adı verilen ve pantolona benzer şekilde çok daha fazla alana ihtiyaç duyan bir kıyafet giyiyor.

Gereksinimlere bağlı olarak bir gardırop ayrıca kilitleme düzenlerine sahip küçük bir “para kasası”, iç çamaşırları gibi daha küçük boyutlu giysilerin saklanması için çekmeceler içerebilir.

3) Makyaj Masası (Tuvalet Masası)

Makyaj masası mutlu olunacak bir yerdir. Burası yüzümüzü şekillendirmek için çok zaman harcadığımız yer. Küçük bir yatak odasında tuvalet masası için yeterli alan olmayabilir. Böyle zamanlarda gardırobun dış yüzeyleri boy aynasını sabitlemek için kullanılabilir. Bu aynı zamanda odanın geri kalanının bir yansımasını yaratır ve böylece daha fazla alan yanılsaması yaratır.

Bir gardırobun, aynanın karşısındaki kişiye ışık noktası vermesi için özel spot aydınlatma düzenlemelerine ihtiyacı vardır. Bu, düz bir aynayı ve makyaj setleri, parfümler vb. için küçük saklama alanlarını içerecektir.

Aynanın gardırop kepenginin dış yüzeyine sabitlenmesi durumunda (yukarıda belirtildiği gibi), makyaj seti için saklama alanı gardırobun içinde düzenlenebilir.

4) Ekstra Depolama Masasına Sahip Çalışma Masası

Çalışma masası sadece bazı önemli günlük görevlerin gerçekleştirildiği yerdir. Bazen üzerinde bir bilgisayar bulundurmak yararlı olabilir. Bu çalışma masası, kitaplar/dosyalar için yükseltilmiş bir depolama alanı içerecek şekilde tasarlanabilir.

Çalışma masası ve kitap rafından oluşan bu kombinasyon, küçük yatak odalarında yerden tasarruf etmenin harika bir yoludur. Masa tablası bir bilgisayar veya başka nesneler tarafından işgal edilmiyorsa katlanabilir ve böylece daha fazla zemin alanı arttırılabilir.

Bu, bir yatak odasında en sık kullanılan mobilya öğelerine ilişkin çok temel bir çalışmaydı. İç tasarımda mobilya öğelerinin performansını ve verimliliğini artırmanın yüzlerce yaratıcı yolu vardır. Bu makale içinizdeki yaratıcı dehayı tetiklemek için sadece bir başlangıç noktasıydı.

İzmir’de yatak odası ve genç odası mobilyaları arayışında olanlar için İzmir Spot Depo, kusursuz bir adres olarak öne çıkıyor. Hem sıfır hem de 5 yaşını aşmamış ikinci el mobilyaları kapsayan geniş bir ürün yelpazesi sunan mağazalarımız, her bütçeye ve zevke uygun çeşitlilikte seçenekler sağlıyor. İzmir Spot Depo, uygun fiyatlarla kaliteli ürünleri bir arada sunarak, müşterilerine hem ekonomik hem de yüksek standartlarda alışveriş imkanı tanıyor. Yatak odası ve genç odası mobilyalarında çeşitlilik ve kalite arayanlar için İzmir Spot Depo, İzmir’deki en güvenilir ve tercih edilen adreslerden biri haline gelmiştir. Mağazalarımız, kaliteyi uygun fiyatlarla bulmak isteyen herkes için ideal bir seçim noktasıdır.

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?