Bulaşık Makinesini Doğru Şekilde Nasıl Doldurursunuz? - İzmir Spot Depo

Kimin doğru ya da yanlış yaptığı arasındaki ev kavgasını şimdi sonlandırın ve bu uzman ipuçlarıyla her yıkamadan sonra pırıl pırıl temiz bulaşıklar elde edin (garantili!). Evde bir savaş başlatmaya çalışmıyoruz ama evet, bulaşık makinesini doldurmanın doğru bir yolu var. Ve bu cihazın tasarımıyla ilgilidir. Bulaşık makinesi küvet gibi suyla dolmaz; bunun yerine duş gibi çalışır. Artık çoğu makinede her şeyi hortumla dışarı atan en az iki püskürtme kolu (üst rafın altında ve en altta) bulunmaktadır. Fıskiyeleri tıkarsanız hâlâ kirli olan sofra takımlarını boşaltacaksınız. Peki tüm eşyalarınızı nasıl düzenleyeceksiniz? Her zaman önce, özel yükleme yönergeleri içeren kullanıcı kılavuzunu kontrol edin, ancak aklınızda tutabileceğiniz genel kurallar da vardır.

 

Bulaşık Makinenizi Nasıl Doldurursunuz?

Fincanları, kupaları ve kaseleri yüzleri aşağı bakacak şekilde üst rafa yerleştirin. Böylece kirli kısım doğrudan su kaynağına bakacağından ve küçük su birikintileri birikmeyeceğinden daha iyi bir temizlik elde edeceklerdir.

Isıtma elemanı genellikle bulaşık makinesinin alt kısmında olduğundan, plastik eşyalar, özellikle daha ince türler de üst rafa konulmalıdır.

Tabaklar, servis kaseleri ve diğer büyük eşyalar alt rafa yerleştirilir. Daha iyi ağırlık dağılımı için ekstra hacimli herhangi bir şey arkaya doğru gitmelidir.

Eşyaları belli bir açıyla eğin, böylece içbükey yüzeylerde su birikmez.

Çatal-bıçak sepetinizin her bölümündeki kap türlerini karıştırın, böylece bir arada durmazlar. Bu onların temizlenmesini zorlaştırır. Artı: Çatal ve kaşıkların kullanım kısımları yukarı baksın, böylece en kirli kısım sepetin dibine sıkışmak yerine suya daha fazla maruz kalır. Öte yandan, bulaşık makinesinde yıkanabilen bıçaklar güvenlik açısından aşağı bakmalıdır, böylece boşaltma sırasında yanlışlıkla kendinizi kesmezsiniz.

Sürpriz! İnce şarap kadeh gibi bardaklarınız bulaşık makinesinde yıkanabildiği sürece onları üst rafa yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirebileceğinizi söylüyor. Şarap bardakları ve diğer hassas eşyaları, yıkama işlemi sırasında birbirlerine temas etmeyecek şekilde bir parmak genişliğinde istiflediğinizden emin olun. Tıpkı günlük cam eşyalarınızda olduğu gibi, bu da leke bırakabilecek teması önler. Bulaşık makinenizin, şarap kadehlerinin saplarını tutmak ve düşmemeleri için onları yerinde tutmak üzere yapılmış, üst rafta aşağıya doğru katlanan plastik bir parça olan bir kadeh tutucusu olup olmadığını kontrol edin.

Döngüye başlamadan önce rafları hafifçe sallayın. Biraz şıngırdama duymak istersiniz ama hiçbir şey ortalıkta dolanmamalı.

 

Bulaşık Makinenizle Bunları Yapmayın

Güvenliğiniz için bulaşık makinenizle kesinlikle yapmamanız gereken şeylerden bahsetmeden edemeyiz. Aşırı kalabalıklaştırmayın. Bulaşık makinesini doldururken unutulmaması gereken en önemli husus, püskürtme kollarından gelen suyun her tabağın kirli kısmına ulaşabilmesinin gerektiğidir. Kaseler iç içe geçmişse veya tabaklar üst üste istiflenmişse, su onlara ulaşamayacak, bu da deterjanın tabakta kalan yiyecek ve yağı parçalayamayacağı anlamına gelir. Optimum temizlik için her yüklemede her yemeğin su kaynağına giden açık bir yolu olduğundan emin olun. Eşyaların aşırı kalabalık olması veya çok sıkı paketlenmesi, cam eşyaların kırılma veya çatlama olasılığını da büyük ölçüde artırır.

 

Bu Eşyaları Makineye Koymayın!

Dökme demir, ince porselen, bazı çatal bıçak takımları, kristal, elle boyanmış cam eşyalar ve ahşap eşyalar, üretici özellikle bulaşık makinesinde yıkanabileceğini belirtmediği sürece bulaşık makinesine atılamaz. Bulaşıkları önceden durulamayın. Ancak büyük artıkları bulaşıklardan uzaklaştırın. Ancak modern bulaşık makinelerinde durulamaya gerek yok! Deterjan ve bulaşık makinesinin etkili bir şekilde çalışmasını aslında engelleyebilirsiniz. Su, bulaşıklarınızdan gevşek olan her şeyi atmak için devridaim yapar ve suyun bulanıklığı bir sensör tarafından ölçülür. Sensör bulaşıklarınızın üzerinde yiyecek olduğunu algılarsa (yani su bulanıksa), bulaşık makineniz daha etkili bir program çalıştırarak size daha iyi bir temizlik sağlayacaktır. Ayrıca ön durulama yaparak çok daha fazla su israfına neden olursunuz.

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?