Evdeki Elektrikli Aletleriniz İçin En İyi 5 Güvenlik İpucu - İzmir Spot Depo

Evinizde bulunan aletler hayatınızı kolaylaştırır ancak bunları güvenli bir şekilde çalıştırmazsanız önemli riskler oluşturabilirler. Uzmanların sunduğu bu beş cihaz güvenliği ipucunu takip ederek cihazlarınızı koruyun ve tehlike oluşturmadıklarından emin olun.

 

Nemli Yerlere Kullanılan Cihazların Topraklanmış Devre Kesicili Prize Takıldığından Emin Olun

Çamaşır odası, banyo, mutfak, garaj ve dış mekan alanlarının tümü olası nem veya damlayan suya karşı hassastır. Çok iyi bildiğiniz gibi, elektrik ve su karışmaz, bu nedenle güç kabloları her zaman topraklama hatası devre kesicilerine (GFCI’ler) takılmalıdır. Bu, güç akışında herhangi bir dengesizlik tespit edilmesi durumunda devreyi açarak elektrik çarpmasını önler.

Evinizin etrafındaki nemli yerlere halihazırda kurulu GFCI prizleriniz yoksa, bu elektrik yükseltmesini bir sonraki önceliğiniz haline getirin. Daha sonra, daha fazla güvenlik için, bazı cihaz kılavuzlarında, bunların dış mekanda kullanıma uygun olmadığını belirten uyarıları dikkate aldığınızdan emin olun.

 

Tüm Kabloları, Prizleri Ve Elektronik Cihazları Sudan Uzak Tutun

Gazlı ve kömürlü ızgaralar gibi bazı cihazlar özellikle dış mekanda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Dışarıda herhangi bir elektrikli cihaz kullanıyorsanız (buzdolapları, bulaşık makineleri, buz yapıcılar, elektrikli aletler ve diğerleri dahil) tüm kabloları ve prizleri kuru tuttuğunuzdan emin olun. Hava koşullarına dayanıklı elektronikler ve su geçirmez contalara sahip GFCI çıkışları bu konuda yardımcı olur.

Uzatma kablolarını yalnızca geçici bir çözüm olarak kullanın

Uzatma kabloları aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli riskler taşır:

Kıvılcımlara neden olabilecek ve yangın başlatabilecek gevşek bağlantı potansiyeli.

Cihaza zarar verebilecek güç dalgalanmaları olasılığı.

Elektrik çarpmasına neden olabilecek su sızmasına karşı artan hassasiyet.

Yetersiz uzatma kablosu yüksek güçlü bir cihazla eşleştirildiğinde kabloların aşırı ısınması ve yangın tehlikesi oluşturma olasılığı.

Geçici kullanım için uzatma kablosu seçerken, bunun söz konusu cihaz için uygun ölçüye sahip olduğundan emin olun. Gösterge ne kadar düşük olursa tel boyutu da o kadar büyük olur. Örneğin, bir lamba için basit bir ev uzatma kablosu 16 kalibrelik bir kabloya sahip olabilirken, bir pencere kliması için ağır hizmet kablosu 12 kalibrelik bir kablo kullanabilir. Uzunluk da bir faktördür. Kablo ne kadar uzun olursa yolda o kadar fazla güç kaybı yaşanır; bu durum voltaj düşüşü olarak bilinir. Elektrikli aletler ve benzeri ekipmanlar için daha kısa uzatma kabloları tavsiye edilir.

 

Satın Aldığınız Her Cihazın Kullanım Kılavuzunu Mutlaka Okuyun.

Yeni bulaşık makinenizi veya çamaşır makinenizi kılavuza başvurmadan nasıl kullanacağınızı bildiğinizi varsaymak kolaydır, ancak talimatları okumak birkaç nedenden dolayı önemlidir:

Evinizin kablolarının yeni cihazı desteklemek için yeterli olup olmadığını öğreneceksiniz. Mevcut devrelerinize aşırı yüklenmeyi önlemek için yeni bir devre kurmanız gerekebilir.

Başka türlü bilmediğiniz gelişmiş özellikleri öğrenirsiniz.

Cihazın dış mekanda kullanım için güvenli olup olmadığını keşfedersiniz.

Yeni bir cihazı herhangi bir talimat olmadan çalıştırmaya çalışmaktan doğabilecek hayal kırıklığını ortadan kaldırırsınız!

 

Kullanılmadığı Zaman Küçük Ev Aletlerinin Fişini Çekin

Küçük bir cihazı fişe takılı tutmak mutlaka bir güvenlik sorunu olmasa da, kullanmadığınız zamanlarda fişini çekerek gereksiz enerji tüketimini önleyebilirsiniz. Bunun nedeni, küçük cihazların bekleme modundayken genellikle LED göstergeler, saatler ve diğer enerji tüketen özellikleri içermesidir.

İsrafa neden olan enerji tüketimini azaltmak için TV’lerin, monitörlerin, yazıcıların, modemlerin, yönlendiricilerin, oyun konsollarının, telefon şarj cihazlarının ve daha fazlasının fişini çekin. Unutmayın, otomatik arka plan işlevlerinin kaçırılmasını önlemek içinse bazı cihazları fişe takılı tutmak faydalı olacaktır.

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?