Farklı Mobilya Türleri İçin Bakım İpuçları - İzmir Spot Depo

Güzel bir mobilya, yaşam alanlarımızı tamamlayan ve tarzımızı yansıtan önemli unsurlardan biridir. Ancak, mobilyaların uzun ömürlü olması ve estetiklerini koruması için düzenli bakım gereklidir. Farklı mobilya türleri, ahşap, deri, kumaş, metal ve daha fazlasını içerir ve her biri özel bakım ihtiyaçlarına sahiptir. Bu yazıda, farklı mobilya türleri için etkili bakım ipuçlarını paylaşacağız. Ahşap mobilyalarınızı nasıl parlatır, deri mobilyalarınızı nasıl temizler veya kumaş kaplamalı mobilyalarınızı nasıl korursunuz – hepsi bu yazıda. Mobilyalarınızı uzun ömürlü kılmak ve onların güzelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için bu basit ancak etkili bakım ipuçlarına göz atın.

Mobilya Üzerindeki Mumlu Yapı Nasıl Temizlenir?

Çoğu insan balmumu benzeri bir yapının mobilya üzerinde biriktiğini düşündüğünde, büyük olasılıkla suçlu, yumuşamış bir yüzeydir. Cildinizdeki yağlar, gıda yağları ve bazı deterjanlar cilayı parçalayarak yapışkan hale getirebilir ve sorun sık dokunulan bir bölgedeyse bu da kir ve kirin birikmesine neden olabilir. Temizlemek için temizlik maddesi olarak mineral ispirto veya nafta kullanmayı deneyin. Yumuşak bir bez veya “0000 çelik yünü” kullanmak, mumsu birikimden kurtulmak için iyidir. Ancak dikkatli olunması gereken bir nokta, eğer cilanız ahşaba kadar yumuşamışsa, bu işlem sizi çıplak ahşapla bırakabilir. Eğer bitişiniz başlangıçta bu kadar kötüyse, bunu tersine çevirmek için sıyırma ve yeniden cilalama dışında yapabileceğiniz başka bir şey yoktur.

Mobilya Onarıyorsanız Yapmamanız Gerekenler Nelerdir?

Mobilyaları kendiniz onarmaya çalışıyorsanız çivi, vida, havalı çivi tabancası, koli bandı, sicim, metal braketler, elbise askıları veya diğer yaratıcı bağlantı elemanları kullanmayın. Sonunda onu getirdiğinizde, biz profesyoneller için işleri zorlaştırır. Sarı veya beyaz Marangoz Yapıştırıcısı veya Deri Tutkalı dışında herhangi bir yapıştırıcı kullanmayın.

Mobilya Onarıyorken Havadaki Nemden Nem Kapın

Kendi bitirme işinizi yaparken neme dikkat edin. Havadaki yüksek nem, cilanın kurumasını önleyecek veya “kızarmasına” (beyaz ve donuklaşmasına) neden olacaktır. Bitirme işinizi bir profesyonele yaptırıyorsanız, lütfen parçanızı kullanmadan önce tamamen kuruması için birkaç gün daha bekleyin.

Gerçekten Masif Ahşap Mı?

Mobilya alırken dikkatli olun. Birisinin “masif ahşap” olduğunu söylemesi onun iyi bir ahşap olduğu anlamına gelmez. Kelime oyunlarında sıklıkla kullanılan masif ahşap yonga levha ve MDF (Orta Yoğunluklu Fiber Levha)’dir. Evet hala “ahşap”tır. Ancak düşündüğünüz gibi değildir. Onarılması çok zordur ve “gerçek” ahşaptan çok daha ağırdırlar. Yoğun kullanım altında uzun süre dayanmazlar. Her zaman şunu sorun: “Hangi ağaç sağlam?” Masif Meşe veya Kiraz veya Dişbudak işaretli mobilyalar daha iyi bir seçimdir.

Dekor Çiçekler Mobilyaları Öldürür

İster inanın ister inanmayın, potpuri dekorlar (hemen hemen her tür) hala plastik bir torbada olsa bile mobilyaların yüzeyini aşındırır! Bir bez veya plastik torba içinde olsa bile, asla bitmiş bir parçanın üzerine doğrudan koymayın.

Sandalye Satın Alırken Buna Dikkat!

Sandalye satın alırken onları ters çevirin ve herhangi bir vida veya çivi belirtisi olup olmadığına bakın. Bunları görürseniz, bu, üreticinin bağlantı noktalarının kendi başlarına bir arada kalmalarına güvenmediği anlamına gelir. Bu aynı zamanda geçmişte sandalyede gelecekte sorunlara yol açabilecek önemli değişiklikler yapıldığı anlamına da gelebilir. Profesyonel bir restorasyon/tamir atölyesi, daha önce bulunmayan vida veya çivileri ASLA eklememelidir.

Mobilyadan Rengi Kaldırmak

Mobilyaların soyulması ahşabın rengini mutlaka ortadan kaldırmaz. Parçanın koyu lekelenmesi durumunda istenilen renge açılması mümkün olmayabilir. Genel bir kural olarak, rengi her zaman daha koyu hale getirebilirsiniz ancak daha sonra her zaman rengini açamazsınız. Güvende olmak için, açık renkli bir ahşabı boyamadan önce, sonsuza kadar karanlık kalma konusunda rahat olduğunuzdan emin olun. Mobilyanız anilin boyasıyla lekelenmişse, onu beyazlatmak için biraz Leke Giderici kullanabilirsiniz. Bunu dışarıda bir solunum cihazıyla yaptığınızdan emin olun.

Mobilya Yüzeylerine Plastik Örtü Kullanmayın

Masa örtüleri ve servis altlıkları da dahil olmak üzere plastik veya vinilden yapılmış herhangi bir şeyi uzun süre yüzeyle temas ettirmeyin. Plastikleştiriciler bazı cila kaplamalarını sızdırabilir ve kalıcı olarak yumuşatabilir. Vinil masa örtüleri haftalarca açık bırakılmadığı sürece kullanılabilir. Katalizlenmiş yüzeyler ve poliüretan hasara karşı o kadar duyarlı değildir.

Gıcırdayan Yatak Çerçeveleri

Metal yatak çerçeveleriniz varsa ve gıcırdıyorsa, perçinleri susturmak için biraz yağ sürmeniz yeterlidir. Artık bu yüzyılda WD-40 gibi harika bir pas sökücü ve yağlayıcınızın olduğunu da unutmayın. Yatağınız ahşaptan yapılmışsa ve gıcırdıyorsa büyük ihtimalle gevşemektedir ve yeniden yapıştırılması gerekmektedir.

Yapışkan Çekmeceler

Ahşabın ahşaba karşı hareket ettiği her durumda, parçaları yağlı tutacak bir şeye ihtiyacınız olacaktır. Yapışmayı seven çekmeceleriniz varsa, hem çekmeceye hem de üzerinde durduğu ahşabın üzerine biraz şeffaf Briwax veya başka bir marka macun cilası sürmeyi deneyin. Bazen ne kadar büyük bir fark yaratabileceği şaşırtıcıdır. Eğer işe yaramazsa, büyük ihtimalle çekmecenin bir miktar tamire ihtiyacı olacaktır ya da yıpranmıştır.

Ojeyi Ciladan Çıkarmak

Bu bir profesyonel için bile zorlayıcı olabilir. Deneyebileceğiniz tek şey, 600 kumlu ıslak veya kuru zımpara kağıdı ve sert, düz bir zımpara bloğudur. Yapıştırıcıyı aynı hizada zımparalarken blok seviyesini tuttuğunuzdan emin olun. Çevredeki yüzeye gireceksiniz, bu yüzden bunu minimumda tutmaya çalışın. Cila oldukça kalınsa, etrafındaki alanı korumak için lekenin etrafını maskeleyebilirsiniz.

Zımparalama seviyesine ulaştığınızda, noktayı 1200 kumlu kağıtla zımparalamayı bitirmeniz gerekecektir.

Çok parlak bir yüzeyin parlaklığını geri kazanmak için, biraz sürtünme bileşiği ve pamuklu bir bez üzerinde cilalama ve bir miktar dirsek yağı gerekir. Tüm yüzeyin aynı görünmesi için tüm yüzeyi cilaladığınızdan emin olun. Bitirmek için en sevdiğiniz ojeyi uygulayın.

Masanızda saten veya donuk bir parlaklık varsa, bir parça çelik yünü ve biraz limon yağı veya yün yağı alın. Pede biraz koyun ve lekeyi damar yönünde hareket ettirerek ovalayın. Leke gittikten sonra, parlaklığın eşit olması için masanın geri kalanını ovalamanız gerekebilir. Tahılla bir uçtan diğer uca uzun, eşit vuruşlarla gittiğinizden emin olun. Görevi tamamlamak için kalan yağı silin ve en sevdiğiniz cilayı uygulayın.

Yağ bazlı mı yoksa lateks/akrilik boya mı?

Küçük bir alanı hafifçe kazıyarak ve ardından pamuklu bir bezle birkaç damla tiner veya denatüre alkol uygulayarak boya tipini belirleyebilirsiniz. Yağ bazlı boya, tinerle hızla yumuşayacak ve alkolle etkileşime girmeyecekken, lateks veya akrilik boya alkolle hemen yumuşar.

Cam Masa Üstleri

Cam üst kısımlar ahşap masalarınızı koruyabilir ancak nemin cam ile ahşap arasına sıkışmasına izin vermeyin. Çoğu cam mağazasında bulunan şeffaf bütil kauçuk tamponların cam üstünü yükselterek bir hava sahası oluşturun ve ahşap masa üstlerinizin nefes almasını sağlayın.

Tahta Vidasını Yağlama

Önce bir mum, balmumu veya bir kalıp sabunun ipliklerini kazıdığınızda ağaç vidaları çok daha kolay işlenir.

Mumu Masanın Üstünden Çıkarmak

Masanızın üstüne erimiş bir balmumu bulaşırsa, umarız yüzeye zarar vermemiştir. Nemli bir bezle silemeyeceğiniz için kazımanız gerekir. Evet kulağa korkutucu geliyor ama aslında değil. Tercih edilen kazıma aracı sıradan bir kredi kartı olacaktır. Hepsini bir anda kazımaya çalışmamalısınız ama ince tabakalar halinde çıkarırsanız eninde sonunda çıkacaktır. Kart, yüzeyden daha yumuşak olduğundan (Umarız), yüzeyi çizmez. Mümkün olduğu kadar çok tüy alınca, kalan ağdayı limon yağına batırılmış yumuşak bir bezle çıkarabilirsiniz.

Bazı renkli mumlar cilayı lekeleyebilir. Böyle bir durumda bazı sürtünme tekniklerini denemek en iyisidir.

Masanızda saten veya donuk bir parlaklık varsa, bir parça çelik yünü ve biraz limon yağı veya yün yağı alın. Pede biraz koyun ve lekeyi damar yönünde hareket ettirerek ovalayın. Leke gittikten sonra, parlaklığın eşit olması için masanın geri kalanını ovalamanız gerekebilir. Tahılla bir uçtan diğer uca uzun, eşit vuruşlarla gittiğinizden emin olun. Görevi tamamlamak için kalan yağı silin ve en sevdiğiniz cilayı uygulayın.

Parlak bir parlaklığa sahipseniz kuru pamuklu bir havluya biraz beyaz diş macunu sürmeyi deneyebilirsiniz. Bu, masanın geri kalanından daha parlak bir nokta bırakıyorsa, o zaman arabanın cilasında kullandığınız gibi bazı sürtünme bileşikleri ve cilalar almanız gerekecektir. Ayna kaplaması istediğiniz gibi değilse, bunu her zaman çelik yünüyle ayarlayabilirsiniz.

Ahşap Yüzeyden Yağ Nasıl Çıkarılır?

Tahtadan gresi ve yağı çıkarmanın tek yolu lapa kullanmaktır. Yüzme havuzunuza gidin ve bir torba diatomit veya yaygın olarak diatomlu toprak olarak bilinen bir torba alın. Hırdavat veya boya deposundan da birkaç galon aseton alın. Üstüne yayabileceğiniz bir macun oluşturmak için ikisini birlikte karıştırın. Bunun yaklaşık 1/2 ″ katmanına ihtiyacınız olacak. Aseton kurudukça yağ DE’nin içine çekilir.

Kuruduktan sonra çöp kutusuna kazıyın ve gerekirse işlemi tekrarlayın. Büyük olasılıkla en az üç başvuru alacaktır. Aynı zamanda doğrudan levhanın altına bir ısı kaynağı koymayı deneyebilirsiniz, bu da yüzeye daha fazla yağ çıkmasını sağlayacaktır.

Yoğun yanıcı ve çok kötü kokulu dumanlar nedeniyle bunu açık havada yapmanız gerekecektir.

Döşemeli Kanepeler, İki Kişilik Koltuklar Ve Sandalyeler Satın Almak

Döşemeli sandalyeler, iki kişilik koltuklar ve kanepeler satın alırken dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır.

İki tür çerçeve vardır; daha ucuz kontrplak çerçeve ve daha iyi sert ahşap çerçeve. Daha ucuz olan çerçeve, birisi sert bir şekilde oturursa veya atlamayı seven çocuklarınız varsa yayı kaybetmeye daha yatkındır. Böyle bir durumda, bunu düzeltmek size pahalıya mal olabilir. Ahşap çerçeve, dübellerle bir araya getirilmedikçe size hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Ayak dayanağının dışarı fırladığı döşemeli yatar koltuklardan uzak durun. Henüz satın almaya değer bir tane görmedim. Daha da kötüsü, içinde yatar koltuk bulunan kanepe.

Kumaşlara gelince, pamuklular sentetikler kadar uzun süre dayanmayacaktır. İyi bir ağır duvar halısı demir gibi aşınır.

Çok fazla soru sorduğunuzdan emin olun. Garanti nedir? Teslim ediyorlar mı? Daha iyi bir kumaş veya bacaklarla yükseltilebilir mi? Alışveriş yaptığınızdan emin olun.

Süper Yapıştırıcı Mobilya Yüzeyinden Nasıl Çıkarılır?

Bu bir profesyonel için bile zorlayıcı olabilir. Deneyebileceğiniz tek şey, 600 kumlu ıslak veya kuru zımpara kağıdı ve sert, düz bir zımpara bloğudur. Yapıştırıcıyı aynı hizada zımparalarken blok seviyesini tuttuğunuzdan emin olun. Çevredeki yüzeye gireceksiniz, bu yüzden bunu minimumda tutmaya çalışın. Tutkal oldukça kalınsa, etrafındaki alanı korumak için noktanın etrafını maskeleyebilirsiniz.

Zımparalama seviyesine ulaştığınızda, noktayı 1200 kumlu kağıtla zımparalamayı bitirmeniz gerekecektir.

Çok parlak bir yüzeyin parlaklığını geri kazanmak için, pamuklu bir bez üzerinde biraz sürtünme bileşiği ve cila ve bir miktar dirsek yağı gerekir. Bitirmek için en sevdiğiniz ojeyi uygulayın.

Masanızda saten veya donuk bir parlaklık varsa, bir parça çelik yünü ve biraz limon yağı veya yün yağı alın. Pede biraz koyun ve lekeyi damar yönünde hareket ettirerek ovalayın. Leke gittikten sonra, parlaklığın eşit olması için masanın geri kalanını ovalamanız gerekebilir. Tahılla bir uçtan diğer uca uzun, eşit vuruşlarla gittiğinizden emin olun. Görevi tamamlamak için kalan yağı silin ve en sevdiğiniz cilayı uygulayın.

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?